(fot. powiat)

Eksploatacja górnicza i gospodarka odpadami głównymi tematami spotkania samorządowców

Powiat06.11.2019, 10:12

W poniedziałek, 4 listopada odbyło się kolejne w tym roku posiedzenie Konwentu Starosty, Burmistrza i Wójtów Gmin Powiatu Pszczyńskiego.

Na zaproszenie starosty odpowiedzieli: burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol, wójt gminy Pawłowice, Franciszek Dziendziel, wójt gminy Suszec, Marian Pawlas, wójt gminy Miedźna, Jan Słoninka, wójt Goczałkowic-Zdroju, Gabriela Placha oraz wójt Kobióra, Eugeniusz Lubański.

W posiedzeniu wzięli udział przedstawiciele PG Silesia. To kopalnia, która prowadzi eksploatację m.in. pod trzema gminami powiatu pszczyńskiego. Powierzchnia gmin powiatu pszczyńskiego w obszarze i terenie górniczym wynosi 53% (Pszczyna - 34,80%, Goczałkowice-Zdrój - 9,84%, Miedźna - 8,05%). - Chcieliśmy zapoznać się z planami rozwoju kopalni. Spółka przygotowuje dokumentację potrzebną do uzyskania koncesji na eksploatacje kolejnego złoża w powiecie pszczyńskim, a to istotne zarówno dla nas samorządowców, jak i dla mieszkańców informacje - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Chodzi o złoże Ćwiklice 1, które zlokalizowane jest na terenie gminy Pszczyna oraz gminy Miedźna. Jak zapowiedzieli przedstawiciele kopalni, eksploatację dwóch ścian w pokładzie 315, w przypadku uzyskania koncesji na wydobycie, planuje się na lata 2024-2027.

Dyskusja toczyła się także wokół wpływu kopalni na środowisko oraz działań podejmowanych w kierunku niwelowania strat dla środowiska. Starosta zwróciła uwagę na potrzebę dalekowzrocznego patrzenia na przestrzeń po zakończeniu działalności górniczej w przyszłości.

Włodarze wiele uwagi poświęcili nowym przepisom związanym z gospodarowaniem odpadami. Główny trend zmian przedstawiła Magdalena Sobczak, przewodnicząca Regionalnej Sieci Konsultacyjnej ds. Gospodarki Odpadami w Województwie Śląskim przy Śląski Związku Gmin i Powiatów. We wrześniu weszła w życie nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Już od początku 2020 r. zaczną obowiązywać zmiany, które dotkną zarówno właścicieli nieruchomości, podmioty odbierające i zagospodarowujące odpady, a także gminy, które organizują system odbioru odpadów. Nowe przepisy powodują obawy wielu polskich samorządów m.in. o dalszy wzrost kosztów systemu gospodarki odpadami oraz obniżenie jego rentowności.

Samorządowcy zapoznali się także z nowymi możliwościami i systemami informatycznymi w oświacie, które pozwalają komunikować się nie tylko na poziomie placówki - rodzice, ale także urzędy - mieszkańcy, zgodnie z ideą smart city. Rozmawiali także o usprawnieniu systemu powiadamiania o złej jakości powietrza.

- Dziękuję przedstawicielom wszystkich gmin za udział w debacie na temat Szpitala Powiatowego w Pszczynie. Na bieżąco odpowiadamy na pytania, które do nas spływają. Chętnie będziemy uczestniczyć również w spotkaniach, jeżeli jest taka wola - podkreśliła starosta Barbara Bandoła. Już podczas październikowej debaty włodarze powiatu poprosili, by gminy by do końca listopada określiły, czy przekażą wsparcie na bieżącą działalność szpitala oraz w jakiej formie.

Kolejne posiedzenia konwentu będą się odbywać na terenie gmin. W grudniu samorządowcy spotkają się w Pawłowicach.

(źródło: powiat)

Reklama

Reklama

KK

T G+ F

Zobacz także

Samorządowcy omawiali wspólne kierunki transformacji
Samorządowcy omawiali wspólne kierunki transformacji
Konwent samorządowców tym razem w Pawłowicach
Konwent samorządowców tym razem w Pawłowicach
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 20