Ponad 5100 podpisów

15.10.2012, 10:59

Pszczyna

W poniedziałek, 15 marca po godz. 10.00 członkowie partii Kongres Nowej Prawicy pojawili się w pszczyńskim ratuszu, by złożyć wniosek o referendum w sprawie likwidacji Straży Miejskiej. Do wniosku dołączono ponad 5100 podpisów.


Ostatnie podpisy osoby popierające przeprowadzenie referendum składały przed samym wejściem inicjatorów do Urzędu Miejskiego.
We wniosku Kongres Nowej Prawicy zwraca się do burmistrza Pszczyny o przeprowadzenie referendum w sprawie likwidacji Straży Miejskiej i to, żeby mieszkańcom gminy Pszczyna zostało zadane pytanie Czy jesteś za likwidacją Straży Miejskiej w Pszczynie”.

W naszej opinii dotowanie Straży Miejskiej w Pszczynie z budżetu miasta jest bezcelowe oraz groźne w sytuacji budżetowej miasta Pszczyna. Przede wszystkim Straż Miejska w Pszczynie nie wywiązuje z podstawowego obowiązku ustawowego, który nakłada na nią Ustawa o strażach gminnych, który brzmi ”Straż spełnia służebną rolę wobec społeczności lokalnej, wykonując swoje zadania z poszanowaniem godności i praw obywateli. Dane z działalności Straży Miejskiej oraz opinie mieszkańców gminy Pszczyna wskazują na coś zupełnie przeciwnego. Straż Miejska realizuje zadania, którymi powinna zajmować się Policja. Z danych podanych przez Urząd Miejski w Pszczynie czytamy, że Straż Miejska w Pszczynie zajmuje się głównie wykroczeniami przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji (88% wykroczeń ujawnionych w 2010 r., oraz 85% w 2011 r.). Z tego samego dokumentu wynika, że liczba ujawnionych przez Straż Miejską wykroczeń spadła w 2011 r. o prawie 30% w porównaniu do roku 2010, przy jednoczesnym zwiększeniu nakładów na tę instytucję o 8% w tym samym okresie” - czytamy w uzasadnieniu do wniosku.

Wniosek i 556 list z podpisami zostały złożone w biurze podawczym. Teraz kolejny krok nalezy do Rady Miejskiej, która powoła specjalną komisję, która zajmie się weryfikacją złożonych podpisów. Jak udało nam się dowiedzieć, komisja zostanie powołana podczas najbliższej sesji, tj. 25 października. Na weryfikację podpisów jest 30 dni od dnia złożenia wniosku o referendum.

Jak mówią przedstawiciele KNP, podpisów jest znacznie więcej, niż wymaga tego prawo. I to o ponad tysiąc (by wniosek był ważny, podpisów musi być 4024, a inicjatorzy zebrali ich ponad 5100). To wszystko dlatego, że w Rybniku komisja która weryfikowała podpisy pod podobnym wnioskiem, zakwestionowała aż ponad 1500 podpisów i Rada Miejska Rybnika podjęła uchwałę o odrzuceniu wniosku o referendum.

Inicjatorzy odwołania Straży Miejskiej w Rybniku złożyli skargę do Sądu Administracyjnego na tę decyzję Rady Miejskiej.

Jak będzie w Pszczynie? Czy głosów rzeczywiście wystarczy, by zostało zwołane referendum? Przekonamy się w ciągu najbliższych 30 dni.

ram

T G+ F

Zobacz także

Mieszkańcy kontra S1: Ruszyło zbieranie podpisów
Mieszkańcy kontra S1: Ruszyło zbieranie podpisów
 Wybory 2010. Dziesięciu kandydatom na prezydenta udało się zebrać 100 tys. podpisów
Wybory 2010. Dziesięciu kandydatom na prezydenta udało się zebrać 100 tys. podpisów
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18